Projekt HIV/AIDS w województwie śląskim

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 listopada 2016

Święto zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i istnieje od 1988 roku. Ustanowiono je w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa odnośnie wirusa HIV, sposobu jego przenoszenia, profilaktyki i zagrożenia, jakie stanowi on dla życia. "Czerwona kokardka" jest znakiem poświęcenia i zaangażowania w walkę z AIDS. Zakażenie HIV jest problemem nie tylko medycznym, ale i społecznym - osoby zakażone spotykają się z ostarcyzmem, a niedobór rzetelnych informacji owocuje niepokojem i wrogością. Rozpowszechnianie tego symbolu stanowi pierwszy krok na drodze do oswojenia tematyki HIV i AIDS, co powinno zaowocować ograniczeniem liczby nowych zakażeń i wzrostem zrozumienia dla sytuacji osób żyjących z HIV.

                

Projekt w województwie śląskim

W listopadzie 2016 r. w województwie śląskim ruszył Projekt „HIV/AIDS – jestem świadomy, nie ryzykuję!”  skierowany do nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Cel - podnieść poziom wiedzy na temat profilaktyki zakażeń wirusem HIV. Projekt ma dwa etapy realizacji.

Projekt „HIV/AIDS – jestem świadomy, nie ryzykuję!” realizowany jest przez Polskie Towarzystwo Higieniczne Oddział Śląsk oraz Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach. Projekt został wyróżniony w Konkursie Pozytywnie Otwarci 2015.

W ramach I etapu Projektu zostały zorganizowane warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych w pięciu miastach woj. śląskiego. Szkolenia poprowadziła specjalista w dziedzinie profilaktyki uzależnień oraz HIV/AIDS, która przygotowała kadrę pedagogiczną do przeprowadzenia lekcji edukacyjnej  dla uczniów. W szkoleniach wzięło udział ponad 200 nauczycieli i koordynatorów powiatowych. Zajęcia szkolne odbędą się w okolicach 1 grudnia 2016 r. tj. Światowego Dnia AIDS. W II etapie Projektu zostanie zorganizowany konkurs na plakat pod hasłem: „HIV/AIDS – jestem świadomy, nie ryzykuję!”. W konkursie wyłonionych zostanie trzech równorzędnych laureatów oraz dwa wyróżnienia.

Regulamin Konkursu

Zał. 1. Oświadczenie do Konkursu

Zał.2. Zgoda przedstawiciela ustawowego

Zał.3. Oświadczenie pełnoletniego uczestnika

 

Poniżej fotorelacja z przeprowadzonych szkoleń.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie Rybnik

  Rybnik

 • Powiększ zdjęcie Katowice

  Katowice

 • Powiększ zdjęcie Gliwice

  Gliwice

 • Powiększ zdjęcie Częstochowa

  Częstochowa

 • Powiększ zdjęcie Bielsko-Biała

  Bielsko-Biała