Informacja Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dla osób podróżujących i powracających z krajów endemicznego występowania gorączki krwotocznej Ebola oraz dla osób, które posiadają informację o powracających z ww. terenu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 stycznia 2015

Ze względu na utrzymującą się epidemią gorączki krwotocznej w krajach Afryki Zachodniej – w Gwinei, Sierra Leone oraz Liberii istnieje ryzyko zawleczenia choroby również na inne tereny, w tym także do Europy np. wraz z powracającymi osobami zakażonymi w okresie inkubacji choroby.

Do zakażenia  wirusem Ebola – czynnikiem wywołującym gorączkę krwotoczną Ebola, dochodzi głównie poprzez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej lub osoby zmarłej z powodu zakażenia oraz zakażonych lub padłych na skutek zakażenia zwierząt (głównie małp oraz nietoperzy). Przeniesienie wirusa może odbyć się również drogą kropelkową. Przebieg kliniczny choroby  jest następujący: po okresie inkubacji trwającym od 2 do 21 dni pojawiają się objawy grypopodobne tj. gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, ból gardła czy osłabienie; które bardzo szybko nasilają się. Następnie pojawia się biegunka, wymioty, ból brzucha, niekiedy wysypka, zaczerwienienie oczu oraz objawy krwotoczne. Choroba ta charakteryzuje się bardzo wysoką śmiertelnością sięgającą ponad 90%. Obecnie brak jest szczepionki przeciwko gorączkom krwotocznym Ebola. 

Osoby, które planują podróż do Afryki Zachodniej powinny:

- najlepiej nie póżniej niż 4 – 6 tyg. przed wyjazdem, skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny tropikalnej w celu uzyskania porady lekarskiej nt. możliwego zagrożenia zakażeniem wirusem Ebola w regionie do którego się udają;

- rozważyć możliwość przełożenia podróży na inny termin, na okres zmniejszonego ryzyka zakażenia.

Osobom podróżującym w rejony występowania gorączki krwotocznej Ebola zaleca się zachowanie wszelkich możliwych środków ostrożności.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia podróżujący powinni:

- unikać wszelkich kontaktów z osobami zakażonymi (chorymi lub ciałami osób zmarłych);

- podczas opieki nad osobą zakażoną lub chorą, a także podczas kontaktu ze zwłokami osoby zakażonej/chorej zastosować odpowiednie zabezpieczenia (środki ochrony osobistej);

- unikać wszelkich kontaktów z dzikimi zwierzętami (w szczególności z małpami, gatunkami leśnych antylop, gryzoniami, nietoperzami), również z ciałami padłych zwierząt;

- nie spożywać mięsa dzikich zwierząt;

- dokładnie myć i obierać warzywa oraz owoce przed ich spożyciem;

- przestrzegać higieny rąk;

- stosować zabezpieczenia podczas kontaktów płciowych;

- zrezygnować z odwiedzania miejsc bytowania nietoperzy (np. jaskiń, kopalni, schronów);

- podczas podróży oraz po powrocie bacznie obserwować stan swojego zdrowia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów podczas wyjazdu mogących świadczyć o zachorowaniu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską.

W przypadku, gdy objawy (m. in. podwyższona temperatura ciała, ból głowy, niewydolność wielonarządowa, wymioty, biegunka, bóle brzucha, krwawienia) wystąpią po powrocie należy pozostać w domu oraz niezwłocznie zadzwonić pod numer 112 lub 999 w celu uzyskania od dyspozytora medycznego informacji o dalszym postępowaniu.

            Państwowa Inspekcja Sanitarna, mając na względzie ochronę zdrowia publicznego, obejmuje nadzorem epidemiologicznym wszystkie osoby powracające z krajów endemicznego występowania zachorowań na wirusowe gorączki krwotoczne. Nadzór ten polega na pozyskiwaniu informacji nt stanu zdrowia ww. grupy osób i trwa przez okres 21 dni.

wiecej informacji

Galeria

  • Powiększ zdjęcie logo

    logo