Jesteś tutaj: Start

Strona główna

Konferencja Palący problem
Niepodległa
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Powiększ zdjęcie
20 marca 2019

Aktualna sytuacja zachorowań na grypę w woj. śląskim

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomina, że jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na grypę. Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia. Szczepienia zalecane są szczególnie osobom z obniżoną odpornością, osobom z przewlekłymi chorobami krążenia oraz układu oddechowego, dzieciom powyżej 6-tego miesiąca życia, osobom powyżej 50-tego roku życia, kobietom w ciąży, pracownikom służby zdrowia oraz osobom narażonym na kontakt z dużą liczbą ludzi.

Czytaj więcej o: Aktualna sytuacja zachorowań na grypę w woj. śląskim
Powiększ zdjęcie
20 marca 2019

VII edycja programu edukacyjnego "Wybierz życie - Pierwszy krok" w woj. śląskim

W dniu 19 marca 2019 r. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, odbyło się szkolenie inaugurujące VII edycję programu edukacyjnego profilaktyki raka szyjki       macicy „Wybierz życie – Pierwszy krok”  w województwie śląskim.

Przybyłych na szkolenie powiatowych i szkolnych koordynatorów programu przywitała lek. med. Urszula Mendera-Bożek-Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Wykłady poprowadzili: dr hab. n.med. Bogdan Michalski Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii Onkologicznej Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz  Małgorzata Stelmach – Prezes Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet.

Do udziały w tegorocznej  VII edycji programu „Wybierz życie – Pierwszy krok” zgłosiło się 300 szkół ponadpodstawowych.

W województwie śląskim  program realizowany jest od 2011 roku i uczestniczyło w nim już blisko 200 tys. osób.

Celem programu jest zmniejszenie występowania i umieralności na raka szyjki macicy. Przedsięwzięciu przyświeca idea zwiększenia poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli HPV w jego powstawaniu, podniesienie świadomości o czynnikach zwiększających ryzyko nowotworu (profilaktyka pierwotna i wtórna) oraz motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym.

Czytaj więcej o: VII edycja programu edukacyjnego "Wybierz życie - Pierwszy krok" w woj. śląskim
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
25 lutego 2019

Podsumowanie akcji "Bezpieczne Ferie 2019"

W okresie ferii zimowych 2019 roku w województwie śląskim w elektronicznej bazie organizatorzy zarejestrowali 997 turnusów wypoczynkowych. Formy wyjazdowe organizowano wzorem lat ubiegłych, na atrakcyjnych turystycznie, ze względu na walory i zagospodarowanie turystyczne terenach w powiecie cieszyńskim (182 turnusy), żywieckim (138 turnusów) i bielskim (83 turnusy).

Czytaj więcej o: Podsumowanie akcji "Bezpieczne Ferie 2019"
Powiększ zdjęcie
18 lutego 2019

Konkurs „Szkoła wolna od używek” na film krótkometrażowy – zgłoś się!

Konkurs jest wydarzeniem ogólnopolskim, skierowanym do szkół ponadgimnazjalnych, które uczestniczą w programie edukacyjnym "ARS, czyli jak dbać o miłość?" W konkursie mogą wziąć udział również szkoły ponadgimnazjalne, które nie uczestniczą w programie.

Czytaj więcej o: Konkurs „Szkoła wolna od używek” na film krótkometrażowy – zgłoś się!
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
14 lutego 2019

Ferie osiągnęły półmetek

Ferie zimowe dla dzieci z woj. śląskiego osiągnęły półmetek, ale akcja „Bezpieczne Ferie 2019” na terenie naszego województwa trwa od 14 stycznia, kiedy to mieszkańcy innych województw rozpoczęli zimowy wypoczynek.

Czytaj więcej o: Ferie osiągnęły półmetek